Všechno, co potřebujete vědět o významu čísla 420!

V „huličské“ komunitě je číslo 420 známé jako tajný kód, ale proč vlastně? Co má „Four-Twenty“ společného s tím, zda někdo konzumuje konopí, či nikoli? Abychom to pochopili, musíme nahlédnout do historie, která je v rámci rozvoje konopné kultury opravdu bohatá!

San Rafael High School jako původ 420

Kód 420 se odvozuje od studentů ze střední školy San Rafael High School. Skupina pěti mladíků se každý den setkávala v 16:20 (4:20 p. m.), aby společně pátrali po opuštěné konopné plantáži. I když nebyli úspěšní, brzy se u nich stalo zvykem prostě si pošeptat „Four-Twenty“ nebo „4:20“, aby se domluvili na dalším setkání a pokračovali v hledání.

Ačkoli zpočátku měla tato číselná kombinace označovat jen místo a čas schůzky, rychle se z ní stal kód pro konzumaci konopí. Skupina, která si říkala „The Waldos“, je dodnes považována za původce a autory číselného označení 420.

Den konzumace konopí, nebo jednoduše „huličský den“

V americkém prostředí se 420-Day označuje také jako „huličský den“ (Kiffertag). Jde o den, kdy uživatelé konopí – ať už s přáteli nebo sami – konzumují marihuanu, poslouchají typickou hudbu (například Boba Marleyho) a vzpomínají na skupinu Waldos, které se nepodařilo najít onu zapomenutou konopnou plantáž. Tento svátek se slaví každý rok 20. dubna, což zdaleka není náhoda. V huličské komunitě se totiž číslo 420 díky Waldos rozšířilo natolik, že datum 20. 4. se v americkém formátu píše jako 4/20. A právě odtud pramení spojitost s příběhem Waldos a jejich kódy.

Kdy vzniklo 420?

Samotný 20. duben nemá s vynálezem číselného kódu 420 nic společného. Číslo 420 se objevilo už v roce 1971, zatímco pozdější huličský svátek (označovaný také jako „Weltkiffertag“) se k němu vztahuje. Skupina Waldos tehdy v roce 1971 v Kalifornii pátrala po zapomenuté konopné plantáži. Zároveň si přitom rádi dopřávali i kouření marihuany. Během krátké doby se „420“ stalo nejen kódem pro další pátrání, ale zároveň i pro společný joint.

Místem, kde studenti konzumovali konopí, byla socha Louise Pasteura v areálu střední školy San Rafael. Tady se mohli sejít bez dozoru rodičů a nikdo nepojal podezření. Pouze pozorným pozorovatelům neušlo, že pravidelná setkání v 16:20 (4:20 p. m.) doprovázel vždy konopný dým.

Co znamená fráze „Happy 420“?

O původu výroku „Happy 420“ v souvislosti s kouřením marihuany existují různé teorie. Pětice mladíků, známých jako „Waldos“, měla údajně úzké vazby na jednu rockovou kapelu. V jejím zákulisí se často scházeli, aby společně kouřili konopí. Když si mezi sebou podávali joint, doprovázeli to právě slovy „Happy 420“.

Zda je tento příběh pravdivý, nebo jde jen o legendu, dnes už nelze doložit. Jisté ale je, že se kód 420 po celém světě spojil s konzumací konopí. Dokonce i v hollywoodských filmech se 16:20 (4:20 p. m.) či prostě jen 420 objevuje už poměrně často. Dobrým příkladem je „The 420 Movie: Mary & Jane“, v němž se objevuje dvojsmyslný výklad. Kód 420 jasně naznačuje, o co ve filmu jde. A zatímco Mary & Jane mohou představovat jen dvě obyčejná jména, zároveň jsou v angličtině obvyklými synonymy pro marihuanu.

Co znamená označení 420-Lover?

Když někdo sám sebe nebo někoho jiného popisuje jako „420-Lover“, dává tím najevo, že dotyčný je fanouškem marihuany. Především v USA je číslo 420 vnímáno jako všeobecný termín pro všechno, co má co do činění s marihuanou a konopím. V Kalifornii prý dokonce policie používá kód 420, aby ostatním kolegům nahlásila nelegální látku nebo upozornila na akci spojenou s konopím. Zda se to praktikuje i v jiných státech, není úplně jasné. Každopádně i v policejním prostředí je 420 už dobře známý kód pro kouření marihuany nebo jiné přestupky týkající se konopí.

420-Merchandise – fenomén, který se rozšířil po celém světě

Milovníci konopí obvykle nemají problém svou náklonnost otevřeně vyjádřit. Ačkoli jsou pěstování a konzumace marihuany v mnoha zemích stále zakázané, oblečení či doplňky s příslušnými motivy zde většinou nikdo nepostihuje. Proto se v obchodech běžně nabízí široká škála doplňků s motivem 420. Dokonce i slavné rockové kapely jako Guns N’ Roses už využily číselnou kombinaci 420 – v jedné ze svých písní (Paradise City) zpívají pasáž přesně v čase 4:20, která zní: „Where the Grass is Green.“

Jak vidíš, mýty okolo 420 se rozšířily po celém světě. Ani sami „Waldos“ zřejmě nečekali, že fenomén, jenž původně vznikl při hledání zapomenuté konopné plantáže, jednou tak proslaví. Dnes jsou považováni za duchovní otce tohoto fenoménu a legendární zakladatele „Four-Twenty“. Mimochodem, kód 420 se už dávno nevztahuje jen k THC: i CBD-hašiš se dnes často označuje jako 420.

Select your location